Cześć! :)
Dzisiaj na zajęciach dowiedzieliśmy się jakie dokumenty są nam potrzebne by móc zacząć tak zwaną wędrówkę po urzędach. Dzięki tym informacjom zaoszczędzimy sporo czasu.
A więc... teraz w skrócie to o czym dzisiaj mówiliśmy... :)
1. Wybór formy działalności
2. Koncesje, zezwolenia i inne uprawnienia
3. Wybór nazwy firmy
4. Rejestracja firmy
5. Wybór formy opodatkowania dochodów
6. Konto bankowe
7. Urząd skarbowy
8. ZUS
9. PIP czyli Państwowa Inspekcja Pracy
10. Inspekcja Handlowa
11. Ochrona przeciwpożarowa
12. Podatek od nieruchomości
Resztę zajęć analizowaliśmy powyższe punkty... Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, ale zapewne jeszcze więcej z tego wszystkiego zapomnieliśmy... ;) Zastanawialiśmy się nad tym wszystkim i wyszło na to, że nawet nazwa naszej firmy nie może być zupełnie „dowolna”. Wiemy też już jakie dokumenty są potrzebne by nasza firma funkcjonowała legalnie.
Co zrobić by firma była... Firmą ? :]
Zasady ogólne mówią, że firma jest nazwą, pod jaką działa przedsiębiorca.
Rejestracja polega na tym, że przedsiębiorca zgłasza firmę do ewidencji działalności gospodarczej. Nie można posługiwać się firmą (nazwą), która nie została zarejestrowana. Choć zdarzają się wyjątki…
Odrębność wskazuje na to, że firma powinna odróżniać się w pewien sposób od pozostałych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd konsumentów, kontrahentów itp..
Niezbywalność mówi, że nazwy firmy sprzedać nie można, ale można upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania z ten nazwy .
Zakazy zabraniają używania nazw i wyrazów zarezerwowanych dla określonych ustawowo podmiotów. Posługiwanie się takim konkretnym słowem często grozi karą.
Ochrona firmy polega na chronieniu praw przedsiębiorcy, jeśli zostały one naruszone. Jeśli do tego dojdzie przedsiębiorca może zażądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia w odpowiedniej treści i formie, naprawienia ogólnej szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.
Obowiązkowe zmiany w firmie pojawiają się wtedy, kiedy działalność znajduje się w upadłości, bądź podlega likwidacji. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji firma musi posługiwać się specjalnym oznaczeniem np. „w upadłości”, „w likwidacji”
Zasady odrębne występują w zależności od formy, w regulacjach występują pewne istotne reguły – których nie przestrzeganie może mieć poważne skutki.
Firma osoby fizycznej jest to jego imię i nazwisko. Może jednak przybrać do niej pseudonim lub określenie, które wskazuje na przedmiot działalności, miejsce jej prowadzenia bądź inne dowolne określenie.
Wyróżniane są również spółki:
1. Spółka cywilna
2. Spółki handlowe
3. Spółka jawna
4. Spółka partnerska
5. Spółka komandytowa i komandytowo – akcyjna
To wszystko na dzisiaj... Pozdrawiamy :)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz