czwartek, 19 listopada 2009

Mikroplaneta

Witam!

Dzisiaj zajęcia zaczęły się dość nietypowo ;D A mianowicie mieliśmy 20 sekund na zapamiętanie 10 przedmiotów które pani Jola schowała pod… arafatką ;)… Każdy wytężając swój wzrok starał się zapamiętać jak najwięcej przedmiotów. W stu procentach udało się to tylko Patrycji ;)… Reszta jednak nie wypadła tak tragicznie zapamiętaliśmy po 7, 8 przedmiotów. Więc można powiedzieć, że nie było znowu tak tragicznie ;)….

Płynnym „krokiem” przeszliśmy do omawiania naszej Mikroplanety… Niestety nie dotarły do nas jeszcze żadne materiały, więc nie mogliśmy nic konkretnego zrobić.. Mimo tego zastanawialiśmy się już co chcemy na niej „wyhodować” szukaliśmy w Internecie roślinek które nadają się na taką uprawę. Oglądaliśmy film o tym jak założyć mikroplanetę, dzięki niemu jesteśmy o krok bliżej do sukcesu.... Czyli sprawienia by coś nam na tej wyspie wyrosło.;) Założyliśmy także witrynę naszej przyszłej wyspy www.spragnionawyspa.com

A teraz trochę z historii…

Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin.
Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty. Wychodzące na południe okna oranżerii, dostarczały dużo światła tak, aby rośliny mogły przetrwać zimę... Może nie pomarańcze, może nie cytryny ale coś na pewno nam wyrośnie ;D

Założyliśmy Gimnazjalny Instytut Ekologii. Nikt z początku nie wiedział o co chodzi, ale pani Jola zwinnie wszystko nam wytłumaczyła. :)

Gimnazjalny Instytut Ekologii składa się z:
- Kongresu
- Gazetki
- Szkoły
Staraliśmy się już rozdzielić między siebie konkretne zadania.. Jak nam to wyszło okaże się na następnych czwartkowych zajęciach…

Pozdrawiam ;)

czwartek, 5 listopada 2009

Słabe i mocne strony przedsiębiorstwa

Cześć!! ;)

Na dzisiejszych zajęciach dalej dopracowywaliśmy szczegóły naszego „cudnego” przedsiębiorstwa :). Wyszukiwaliśmy jego najmocniejszych stron ale także rozważaliśmy wszystkie problemy, które mogą wystąpić po drodze do sukcesu…

Odpowiedzieliśmy na 5 podstawowych pytań dotyczących biznesplanu. A mianowicie:
- na czym polega nasza działalność?
- jakie produkty planujemy zaoferować na rynku?
- jakie rynki zamierzamy obsługiwać?
- jak duże są te rynki?
- jak możemy obsłużyć te rynki lepiej niż nasza konkurencja?

Odpowiedzi na powyższe pytania stały się (choć z początku o tym nie wiedzieliśmy :) )udokumentowaną polityką naszej działalności oraz zbiorem zasad, których powinniśmy przestrzegać.

Czym jest przedmiot działalności?
Jest to zaplanowanie i wprowadzenie na rynek nowego produktu, który ma szanse na sukces rynkowy. Najważniejsze na początku jest znalezienie idei produktu, by tego dokonać analizuje się wnioski i reklamacje odbiorców. Prowadzone są badania wśród konsumentów oraz analizy produktów konkurencyjnych. Innego typu źródłem pomysłu na produkt może być:
- czasopismo specjalistyczne
- pokaz
- wystawa itp.

Następnym krokiem jest wyróżnienie tych najlepszych pomysłów, które mają szanse przebić się na rynek. Kolejnym krokiem jest sprecyzowanie i przedstawienie jaką koncepcję produktu i korzyści będzie niósł potencjalny, nabywcom. W momencie, gdzie produkt jest już bliski realizacji producenci muszą przeprowadzić analizę ekonomiczną (określa koszty, zysk, stopę zwrotu kapitału zainwestowanego w projekcie nowego produktu). Czwartym krokiem jest wyprodukowanie prototypu, który zostaje poddany testowi marketingowemu. W ten sposób producent uzyskuje informacje dzięki którym wie w jaki sposób może ulepszyć swój produkt, jakiej ma użyć reklamy, dowiaduje się innych ważnych wskazówek. Problemem próbnego rynku jest jego wysoki koszt.

Podstawowymi działalnościami przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i usługowych jest:
- wytwarzanie produktów
- świadczenie usług
- oferowanie i sprzedawanie ich.

Struktura produktu

1. Rdzeń produktu – obejmuje wszystko co związane jest ze stroną techniczno – produkcyjną
2. Produkt podstawowy – jakość, cena, marka. Postrzeganie produktu jest związane z zachowaniem i wyglądem ludzi
3. Produkt rozszerzony – wszystkie dodatkowe korzyści, które wiążą się z produktem i ofertą firmy

Poziomy produktu (koło korzyści produktu)